Mästerskap &

utmärkelser

Memorix Bykov

 

BRUKS-SM 2012
Inki Sjösten och Yxi 12:a på spår SM 2012

NORDISKA MÄSTARE
Eva Hellström-Nilsson och Prixä 2010 SM i spår och NM vinnare i Danmark.

NORDISKA MÄSTERSKAPEN 2009
Eva Hellström-Nilsson kom på 4:e plats med Korad SBCH NBCH SFBCH Memorix Prixä i spår.

SCHÄFERHUNDS-SM 2009
Eva Hellström-Nilsson med Korad SBCH NBCH SFBCH Memorix Prixä 4:e plats.

BRUKS-SM 2009
Håkan Svärd och SBCH SLCH Memorix Lex 5:e plats i spår.
Eva Hellström-Nilsson med Korad SBCH NBCH SFBCH Memorix Prixä 14:e plats i spår.

LYDNADS-SM 2009
Håkan Svärd med SBCH SLCH Memorix Lex deltog
.

FÖRSVARSMAKTS-MÄSTERSKAPEN
Sixten Petersson med Memorix Salza kom på 23:e plats.

NORDISKA MÄSTERSKAPEN 2008
Eva Hellström-Nilsson tog Brons med Korad SBCH NBCH Memorix Prixä i spår. SCHÄFERHUNDS-SM 2008
Svenska Mästare i spår! - Eva Hellström-Nilsson med Korad SBCH Memorix Prixä.

BRUKS-SM 2008
Eva Hellström-Nilsson med Korad SBCH Memorix Prixä 10:e plats i spår.
Håkan Svärd och Memorix Lex 20:e plats i spår.
Bodil Grasshof med Memorix Pazzi 22:a plats i spår.

LYDNADS-SM 2008
Håkan Svärd med Memorix Lex deltog

UTMÄRKELSER 2007
Kennel Memorix - 3 st Bruksuppfödarpris
Memorix Dexi - Bruksavelspris

BRUKS-SM 2007
Bodil Grasshoff och Memorix Pazzi 22:a plats i spår.
Håkan Svärd och Memorix Lex 24:e plats i spår.

LYDNADS-SM 2007
Håkan Svärd med Memorix Lex placerade sig på en mycket hedrande 10:e plats.

SCHÄFERHUNDS-VM BHP 2006
Mattias Eriksson med Memorix Krut placerade sig på en 23:e plats av 110 ekipage!

Mattiaswidth="400"

SCHÄFERHUNDS-SM BHP 2006
Mattias Eriksson med Memorix Krut tog Brons!
Mattiaswidth="290"

BRUKS-SM 2006
Håkan Svärd och Memorix Lex 6:e plats i spår.
Janet Borg och Memorix Ixa 20:e plats i spår.

LYDNADS-SM 2006
åkan Svärd med Memorix Lex, Charlotte Sander med Memorix Nitro samt Anders Nyman med Memorix Pagassi har deltagit.

SCHÄFERHUNDS-SM 2006
Janet borg och Memorix Ixa Svenska Mästare i spår!
Charlotte Sander med Memorix Nitro Svenska Mästare i lydnad!
Memorix Lisa med Birgitta Wallin 10:e plats i spår.

NORDISKA MÄSTERSKAPEN 2005
Eva Hellström med Memorix Dexo 6:e plats i spår.
Evawidth="283"

BRUKS-SM 2005
Eva Hellström med Memorix Dexo 6:e plats i spår.
Anna Löfgren med Memorix Härja 21:a plats i spår.

SCHÄFERHUNDS-SM BHP 2005
Mattias Eriksson med Memorix Krut placerade sig på 4:e plats.

SCHÄFERHUNDS-SM 2005
Jeanette Svensson med Memorix Lauders - Guld i skyddshundsgruppen!

Jeanette och Lauders
Jeanette Svensson med Memorix Lauders - Brons i spårhundsgruppen!
Deltog gjorde också: Eva Hellström med Dexo, Birgitta Wallin med Lisa samt Inger Gegerfelt med Jaxa.

SCHÄFERHUNDS-VM BHP 2004
Mattias Eriksson med Memorix Krut placerade sig på 28:e plats. Bästa Svenska ekipage!

BRUKS-SM 2004
Eva Hellström och Dexo kom på 7:e plats i spårhundsgruppen.

SCHÄFERHUNDS-SM 2004
Stina Eriksson med Memorix Liston 7:e plats i spår.

SCHÄFERHUNDS-SM BHP 2004
Mattias Eriksson med Memorix Krut placerade sig på 13:e plats.

NORDISKA MÄSTERSKAPEN för Polishundar 2004
Anne Berg med Memorix Gino vann guld i lag .
Individuellt placerade de sig på en 5:e plats i skh-gruppen.

SCHÄFERHUNDS-VM 2003
Mattias Eriksson med Memorix Krut tog en silvermedalj i lag.
Individuellt placerade de sig på en 7:e plats

IPO-VM 2003
Mattias Eriksson med Memorix Krut kom på 23:e plats.

NORDISKA MÄSTERSKAPEN 2003
Eva Hellström med Memorix Dexo 4:e plats i spår.

BRUKS-SM 2003
Eva Hellström med Memorix Dexo 8:e plats i spår.
Anna Löfgren med Memorix Härja 16:e plats i spår.

SCHÄFERHUNDS-SM 2003
Anna Löfgren med Memorix Härja 6:e plats i spår.
Karin Fridell med Memorix Hugo 10:e plats i spår.
Mattias Eriksson med Memorix Krut 3:e plats i BHP.
Mattias och Krut-Brons

POLISHUNDS-SM 2003
Anne Berg med Memorix Gino segrade i skyddshundsgruppen!

UTMÄRKELSER 2003
Kennel Memorix - Korningsdiplom
Memorix Akela - Korningsdiplom
Memorix Dexi - Korningsdiplom
Kennel Memorix - Bruksuppfödarpris
Memorix Akela - Bruksavelspris

BRUKS-SM 2002

Eva Hellström med Memorix Dexo kom på 4:e plats i spår.

SCHÄFERHUNDS-SM 2002
Eva Hellström och Dexo kom på 6:e plats i spår.
Pernilla Flygeborn med Memorix Bykov placerade sig på 16:e plats, även detta i spår.
Mattias Eriksson kom på 5:e plats med Memorix Krut i BHP3.

POLISHUNDS- SM 2002
Anne Berg med Memorix Gino kom på 9:e plats i skyddshundsgruppen.
Där placerade sig också Glenn Andersson med Memorix Hector på 20:e plats.

Utmärkelser 2002
Kennel Memorix - Korningsdiplom
Silverpilens Ixi - Korningsdiplom
Kennel Memorix - Bruksuppfödarpris
Silverpilens Ixi - Bruksavelspris

BRUKS-SM 2001
Per-Olov har synts till förr i bruks-SM-sammanhang med en fin svit i skyddet, då med Bykovs pappa,
korad SBCH Dittegårdens Oskov.
Vad sägs om guld 1992, silver 1993 samt ytterligare ett guld 1994!!!
Det finns väl bara en som kan slå det, och det är Bykovs mamma!!!
SBCH Silverpilens Ixi med kennelpappan Jörgen Karlsson som tog guld 1996, 1997 och slutligen 1998!
VILKEN SON DE FICK!!

Per-Olov på pallen
Per-Olov Gelland och
Korad SBCH Memorix Bykov
Vinnare i skydds

Eva och Dexo
Eva Hellström och Korad SBCH Memorix Dexo Silvermedalj i spår
Jan-Olov och Monika Aronsson med Memorix Axa deltog i rapport.

SCHÄFERHUNDS-SM 2001

Vid schäferhunds-SM i Karlskrona representerades Memorix kennel av Eva Hellström med Korad SBCH Memorix Dexo i spår som vann med den fantastiska poängen 636,75!
Jan-Olov och Monika Aronsson med Memorix Axa deltog i rapport.


Eva Hellström och
Korad SBCH Memorix Dexo
Vinnare i spår

POLISHUNDS-SM 2001
Glenn Andersson och Memorix Hector blev 2:a i spår.
Anne Berg och SBCH Memorix Gino deltog i skydds.

TJÄNSTEHUNDS-SM 2001
Pernilla Andersson och Korad Tjh Memorix Digger deltog i bevakning.

POLISHUNDS-SM 2000
Anne Berg och SBCH Memorix Gino deltog i skydds.

BRUKS-SM 1998
Ib och Lena Mortensen med SBCH Memorix Atilla deltog i rapport.

 


Sidan senast uppdaterad den 29 Augusti, 2012